Sensoplastyka, coś więcej niż „brudne” zajęcia

Sensoplastyka to coraz popularniejsze zajęcia dla dzieci. Wielu rodziców o nie pyta. Wielu też nie do końca wie na czym one polegają, co sprawia, że często są zajęciami zawiedzeni (rodzice, dzieci niekoniecznie). Czym więc są zajęcia Sensoplastyka? Jakie są ich założenia? Czy są jakieś zasady?

Czym jest Sensoplastyka?

Sensoplastyka to marka zajęć rozwojowych dla dzieci. Wykorzystuje metody coachingowe, by wspierać rozwój dziecięcych kompetencji intra oraz interpersonalnych. Dzięki temu wielopłaszczyznowo stymulują swój organizm, wspierając rozwój połączeń nerwowych w mózgu. Strasznie trudno to brzmi, w praktyce chodzi jednak o to, by w trakcie zajęć maluchy mogły swobodnie i twórczo działać. Swobodnie, a więc bez „dorosłych” instrukcji. Kreatywnie, a więc bez „dorosłych” pomysłów na zabawy. Właśnie ten „brak interwencji” dorosłego w zabawę często jest źle odczytywany przez rodziców.

Na zajęciach, dzięki mnogości faktur, kolorów i zapachów, stymulujemy wszystkie zmysły – węch, wzrok, dotyk, smak, słuch.

Zasady zajęć Sensoplastyka

Podstawową zasadą zajęć jest… brak określonych zasad! Tu nie ma scenariusza, prowadzący (i rodzice/opiekunowie również!) nie powinien narzucać/pokazywać uczestnikom tego, co mają robić. To dzieci decydują co zrobią z przygotowanymi materiałami, które z nich wykorzystają, połączą itp. Prowadzący jest po to, by czuwać nad bezpieczeństwem uczestników zajęć.
Zajęcia opierają się jednak na kilku podstawowych zasadach. Przestrzeń musi być odpowiednio przygotowana – ma być swobodnie i bezpiecznie. Wszystkie materiały, których używamy na zajęciach są spożywcze, jadalne. W zajęciach biorą udział nawet maluszki, a wiadomo, że one wszystko wkładają do buzi. Tu mogą 😉 Wspieramy samodzielność dzieci i ich decyzyjność – to one decydują co robią na zajęciach, jak długo to robią i w jakiej kolejności. Sami zobaczycie, że miło was zaskoczą.

Sensoplastyka – dla kogo?

Dla kogo są zajęcia Sensoplastyka? Dla każdego! I dla dzieci, i dla rodziców (czasem mam wrażenie, że dorośli bawią się nawet lepiej niż maluchy). Dla mnie dolną granicą wiekową jest 8-9 mcy. Zawsze doradzam, by dzieci na moich zajęciach miały już rozszerzoną dietę (przecież one również wielu rzeczy smakują na zajęciach) oraz stabilnie siedziały. Górna granica wieku? Nie istnieje. Na zajęciach równie dobrze bawią się maluszki, jak i ich starsi koledzy z przedszkola czy szkoły.

Sensoplastyka w Rybniku

W Rybniku cykliczne zajęcia Sensoplastyka prowadzone są w Klubie Rodzica (ul. Lektorska 50). Odbywają się zawsze w środy, o 11.00, 13.30 i 17.30. Zawsze w małych grupach. W zajęciach uczestniczą dzieci w różnym wieku (od 8-9 miesięcy do kilku lat). O dziwo, to starszaki od maluszków uczą się spontaniczności i kreatywności 🙂 Harmonogram zajęć Sensoplastyka w Rybniku można znaleźć w kalendarzu wydarzeń lub na facebookowej stronie Sensoplastyka Rybnik i okolice. Zapraszamy!

* * *
Latem korzystamy z pięknej aury i zajęcia Sensoplastyka odbywają się w plenerze! Dzieci się cieszą, bo bardzo często są to wodne zajęcia! 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *